Knihovna Martina Marcina, z.s.

KNIHOVNA HRDINŮ

In memoriam, nezapomeneme!

"Statečný voják porazí tisíc nepřátel, nejstatečnější zvítězí sám nad sebou."

Plk. Jan Maria Hronek (* 7.června 1931 - † 13. února 2022), nejmladší člen partyzánského odboje - jedinečný muž s nadhledem a velký gentleman. Nikdo mu neřekl jinak, než "pane Honzo". Kdo jsme ho znali, navždy se zapsal do našich srdcí. V londýnském Leytonstone Ex Servicemen Club má Honzík své vzpomínkové místo. VZPOMÍNÁME!

Ve svých srdcích neseme vzpomínku na všechny padlé české a československé vojáky a vojákyně. Osobně se nás to dotýká. Uctění jejich památky by mělo být samozřejmostí, stejně jako poděkování za službu našim ženám a mužům v uniformách. Pravidelně se jako pozůstalé účastníme pochodu na Remembrance Day v Londýně s dalšími desetitisíci válečnými veterány z celého Commonwealthu a po boku našich Českých lvů pochodujeme za naše blízké, kteří zde již být nemohou. Je to okamžik, kdy je úcta k vojenské uniformě téměř hmatatelná. Věříme, že stejný pocit zažijí naši vojáci také v České republice. Jsou organizace a spolky, které se o tuto změnu pokoušejí a výsledky se pomalu dostavují. Projev úcty k padlým hrdinům není záležitost Dne válečných veteránů. Téměř v každé obci lze nalézt pomník či pamětní desku, na každém hřbitově jsou pochovaní vojáci z obou světových válek a bohužel, i ze současných zahraničních operací. Položte květinu, zapalte svíčku nebo věnujte vzpomínku a poděkování za službu vlasti. Pietní místa lze vyhledat na webu Spolek pro vojenská pietní místa www.vets.cz . DĚKUJEME, ŽE NEZAPOMÍNÁTE!

Připomínku našich zemřelých vojáků a vojákyň nejen ze zahraničních operací z novodobé historie Armády České republiky naleznete zde:

Pochod české ekipy u Cenothaphu na Whitehall v Londýně 12.11.2023. Pochod se koná pod dohledem členů královské rodiny, včetně Karla III.

© 2023 Knihovna Martina Marcina, z.s. Všechna práva vyhrazena.