Knihovna Martina Marcina, z.s.

KNIHOVNA HRDINŮ

Knihovna Martina Marcina, neobyčejná knihovna neobyčejných hrdinů

Knihovna Martina Marcina vznikla původně jako projekt neziskové organizace Spolek VLČÍ MÁKY. Knihovna se začala dostávat do povědomí nejen vojenské a veteránské komunity, kde si získala své podporovatele a fanoušky. Bohužel, knihy se nedostávaly ke svým čtenářům. Důvodem byla především obtížná dostupnost knih a komplikovaný systém výpůjček a komplikace při spolupráci s dosavadním zřizovatelem. Proto napadlo Martinovu maminku přemístit knihovnu do (v té době) Komunitního centra pro válečné veterány v Praze, kde by se knihy dostávaly blíže ke svým čtenářům a Knihovnu Martina Marcina osamostatnit. Bohužel, tento přerod nás stál ztrátu původního knižního fondu.


Základem nové Knihovny Martina Marcina pod zapsaným spolkem, se staly knihy z pozůstalosti Martina Marcina a Jiřího Regi Schamse. Oba byli vášniví čtenáři a knihy je provázely i během plnění bojových úkolů na zahraničních operacích. Martin rád četl příběhy o Zeměploše autora Terryho Pratchetta, Julese Verna, Toma Clancyho. Špionážní a dobrodružná literatura patřila k jeho oblíbeným. Regi zase tíhl k Mayovkám, Jacku Londonovi či k Jaroslavu Foglarovi. Nevynechal ani komiksy Káji Saudka, později knihy autora Andyho McNaba nebo Richarda Marcinka.

V současné době znovu budujeme unikátní knižní fond, který budou opět tvořit knihy vojáků a válečných veteránů. Unikátní je tím, že naši Čeští lvi do svých knih vepíší svá věnování, myšlenky nebo motta, která je provázela životem nebo na zahraničních operacích. Někteří dokonce i knihu napsali a tak se můžete těšit na napínavý román nebo syrové vyprávění o misích v Afghánistánu či bývalé Jugoslávii.

Knihy budou dostupné pro samotné vojáky, jejich rodiny, pozůstalé a návštěvníky Agentury pro podporu válečných veteránů v Praze, včetně základních a středních škol. Po naplnění knižního fondu budeme poskytovat meziknihovní výpůjčky pro knihovny a školy. Pracujeme také na propojení knihovny s Domovem Vlčí Mák a Ústřední vojenskou nemocnicí v Praze. A možná časem (a je to také náš cíl) Knihovnu Martina Marcina najdete také na dalších pobočkách Agentury pro válečné veterány v České republice.

MARTIN MARCIN

Štábní praporčík in memoriam Martin Marcin byl český voják, který sloužil v Armádě České republiky. Narodil se 14.2.1982. K armádě nastoupil v roce 2003 a po absolvování zdokonalovacího výcviku byl v únoru 2004 zařazen na funkci řidiče, a poté staršího řidiče-instruktora k rotě bojové techniky zabezpečovacího praporu. Od května 2006 do prosince 2010 sloužil u 151. ženijního praporu v Bechyni jako starší řidič a starší strojník. S bechyňským praporem absolvoval ve funkci staršího řidiče své první dvě mise KFOR v Kosovu (2007, 2009). V lednu 2011 se stal příslušníkem 2. roty 42. mechanizovaného praporu v Táboře, s nímž byl v únoru 2012 vyslán na zahraniční operaci v rámci kontingentu AČR-ISAF PRT Lógar do Afghánistánu. V lednu 2015 byl ustanoven velitelem 1. mechanizovaného družstva 2. mechanizované roty. V březnu téhož roku odjel na svou druhou zahraniční operaci do Afghánistánu, a to jako starší řidič-specialista 4. strážní roty BAF. Po návratu do České republiky vykonával v táborské posádce i nadále funkci velitele 1. mechanizovaného družstva 2. mechanizované roty. V dubnu 2018 odjel na svou poslední zahraniční operaci do Afghánistánu, kde velel 2. strážnímu družstvu 10. strážní roty BAF. Zemřel na následky zranění, která utrpěl při útoku sebevražedného atentátníka nedaleko spojenecké základny Bagram. Spolu s ním zahynuli jeho kolegové Patrik Štěpánek a Kamil Beneš. Svým postupem při střetu se sebevražedným atentátníkem zachránili životy svých kolegů. Martin Marcin byl posmrtně dnem 5. srpna 2018 povýšen do hodnosti štábního praporčíka a vyznamenán Křížem obrany státu a prezidentem České republiky Medailí Za hrdinství.

JIŘÍ REGI SCHAMS

Jiří Schams, štábní praporčík in memoriam, přezdívaný Regi, byl český voják a válečný veterán, příslušník Útvaru speciálních operací Vojenské policie a Armády České republiky. Narodil se 22. září 1972 v Praze 1. Absolvoval několik zahraničních operací. Základní vojenskou službu absolvoval u 1. smíšeného pluku radioelektronického boje v Kolíně, jako déle sloužící zůstal u 1. radiotechnického střediska ve Zbirohu. V roce 1997 byl přijat do služebního poměru jako řidič 6. mechanizovaného praporu. Ve stejném roce se zúčastnil své první mírové operace v Bosně a Hercegovině. Od roku 1999 působil v 6. speciální brigádě Generálního štábu AČR. V roce 2002 se Jiří Schams stává příslušníkem Velitelství Vojenské policie Praha a v roce 2003 starším inspektorem útvaru Speciálních operací Vojenské policie (SOG, Special Operations Group). Na další misi odjel začátkem října 2003 do Iráku, kde tato jednotka působila jako součást ochrany kontingentu 7. polní nemocnice. V době války v Iráku pak působil na Velvyslanectví ČR v Kuvajtu a později v Bagdádu při české misi OCPA (Office of the Coalition Provisional Authority). Následovala mise v jižní provincii Basra v kontingentu Vojenské policie. V tomto období si rozšířil svoji kvalifikaci o novou odbornost zdravotníka pro polní podmínky (Combat Medic). Po návratu domů absolvoval další speciální kurzy zaměřené na neodkladnou péči v polních podmínkách (BARTS, Battlefield Advanced Resuscitation Techniques and Skills), další praxi získával jako dobrovolný člen pražské záchranné služby. V letech 2004 - 2007 prošel Jiří Schams misemi v Kosovu a Iráku. Dne 10. října 2007 se s jednotkou přesunul do jihoafghánského Hílmandu. Svoji poslední misi v Afghánistánu ukončil nedobrovolně dříve, když byl 17. března 2008, během doprovodu dánských humanitárních pracovníků do městečka Gerešk, zasažen střepinou do hlavy při útoku sebevraha. Po tomto útoku zůstal několik měsíců v kómatu a střepina, která mu zůstala v hlavě, mu těžce poškodila mozek a upoutala jej na invalidní vozík. Jiří Schams bojoval s následky svého zranění a podstoupil mnoho lékařských zákroků a reahabilitačních procedur. Navzdory zcela nekompromisním lékařským predikcím, které mu nedávaly žádnou šanci na přežití, se Regi nikdy nevzdal a o svůj život statečně bojoval. Po šesti letech léčby se dokonce za pomoci speciálního přístroje, tzv. exoskeletonu, dokázal na chvíli postavit i na vlastní nohy. Jiří Schams zemřel 7. ledna 2015 v Ústřední vojenské nemocnici v Praze na rakovinu.

"Kdybys byl třeba jediný, kdo může či umí udělat, co je potřeba, musíš to udělat!" Jiří Regi Schams

Kontakt:

Jste voják nebo válečný veterán? Chcete nám věnovat svoji knihu? Napište nám!

© 2023 Knihovna Martina Marcina, z.s. Všechna práva vyhrazena.