Knihovna Martina Marcina, z.s.
KNIHOVNA MARTINA MARCINA SE OPĚT OTEVÍRÁ VÁLEČNÝM VETERÁNŮM
Dnem 17.7.2024 zahájila naše knihovna provoz v důstojných prostorách Komunitního centra pro válečné veterány Praha. Za přítomnosti pozůstalých rodin Martina Marcina a Regiho Schamse, válečných veteránů, kolegů obou jmenovaných a ředitele Odboru pro válečné veterány MO pana Roberta Speychala, proběhlo předání knih z pozůstalosti Martina a Regiho, též knih darovaných válečnými veterány z různých zahraničních operací Armády České republiky. Požehnání a krátkou modlitbu pro knihovnu pronesl kaplan 42.mechanizovaný prapor "Svatováclavský" Tábor a náš kamarád, Petr Haška.
Za obě rodiny nám bylo velkou ctí a děkujeme za obrovskou podporu, které se nám po celou dobu budování nové Knihovny Martina Marcina pod stejnojmenným zapsaným spolkem, dostávalo a stále dostává.
A že jsou v knihovně ještě prázdné police? Možná je tam místo právě pro Vaši knihu, naši milí Čeští lvi.
V současné době má knižní fond téměř 150 svazků a budeme rády za další přírůstky. Tak zkuste probrat svoje knihovničky a neváhejte nás kontaktovat ohledně předání.
Paní Jitka Marcinová s knihou Zahraniční operace Armády České republiky v obrazech. Tato kniha byla později vydražena v aukci pro Vojenský fond solidarity jako Unikátní veteránský balíček spolu s nožem Golak a dárkovým poukazem ve výši 5000,-Kč. Knihu podepsalo více než 350 válečných veteránů např. z Iráku, Mali, Afghánistánu i bývalé Jugoslavie.
Jsme rády, že jsme mohly tuto akci zrealizovat a určitě nezůstaneme jen u jedné aukce. Pomoc našim Českým lvům v těžkých životních situacích by měla být samozřejmostí. I pouhá stokoruna zaslaná měsíčně Vojenskému fondu solidarity pomůže konkrétnímu vojákovi a nebo jeho rodině.
S HRDOSTÍ NA RUKÁVU
EDIT k 10.2.2025 Písnička již opustila hitparádu Česká Dvanáctka na rozhlase Český rozhlas Dvojka se skórem 8x první místo a 12x místo druhé. DĚKUJEME! Díky Vašim hlasům jsme si vysloužili ocenění Česká Dvanáctka a píseň byla zařazena do Nočního proudu ČR2. Najdete ji také v playlistu Šlágr TV. Máme radost, že si skladba našla své fanoušky, což nám potvrzuje i téměř 9500 shlédnutí na Youtube od loňského srpna! Poselství, které text nese, se tak dostává k široké veřejnosti a vypráví o službě českého vojáka a pocitech jeho rodiny. A to byl náš cíl. Navíc se díky nadšení lidiček kolem nás podařilo pro společnou věc nadchnout a stmelit vojenskou komunitu, včetně rodin našich Českých lvů a podporovatelů. To je pro tým S HRDOSTÍ NA RUKÁVU obrovská odměna. Ještě jednou moc DĚKUJEME!!!
---------------------------------------------------------
5. srpna 2018 ztratila česká armáda na základně Bagram v Afghánistánu po útoku sebevražedného atentátníka tři vojáky, Kamila Beneše, Patrika Štěpánka a Martina Marcina. Teta posledně jmenovaného, Martina Marie Horová, napsala na základě této události a prožitků rodiny text s názvem S hrdostí na rukávu.
"Zhruba před třemi roky mě oslovil válečný veterán Tomáš Sláma ze spolku VETERANS CZ, zda bych nenapsala písničku pro veterány. Nejprve jsem nevěděla, jak začít, ale pak jsem začala psát o tom, čím jsme si jako rodina prošli, čím si prochází váleční veteráni na zahraničních operacích, o náročnosti jejich práce a urážkách našich vojáků do „žoldáků“. Vznikl text, který se klukům kolem VETERANS líbil a tak jsme začali shánět, kdo by jej zhudebnil. Nebyla to lehká cesta právě kvůli specifickému textu pro specifickou skupinu lidí. Pak napadlo našeho kamaráda a jednoho z producentů písně, válečného veterána Fandu Vlacha, oslovit Vláďu Slezáka z Českého rozhlasu a požádat ho o pomoc."
Vláďa Slezák doporučil zpěváky Martina Motýla(Argema, Premiér) a Josefa IX. (Josef XI. & Mina). Vznikla tak hudba, kterou napsal Josef IX. a spolu s Martinem ji nazpívali. Technicky se skladby ujal Ivo Ledabyl (Argema). Po skoro třech letech se tak písnička dočkala konečné podoby a svého videoklipu, na kterém se podílel válečný veterán Dan Špalek a Petra Horáková – Krištofová. Fotografie a videa také dodali další veteráni, Dan Píša a Pavel Psar. Rádi bychom ji věnovali všem válečným veteránům, vojákům AČR a jejich rodinám. A především těm, kteří položili svůj život ve službě vlasti. Křest proběhl 2.8.2024 v Radimi u Kolína v klubu ZASTÁVKA RADIM.
Na vzniku písně a videoklipu se podíleli váleční veteráni Armáda České republiky , spolek VETERANS , Knihovna Martina Marcina, z.s., nahráno ve studiích AN! Sound a AB records. V písni je použit úryvek z básně Český lev (Martina Marie Horová) a Večerka Armády České republiky.
DĚKUJEME VŠEM, KDO SE NA VZNIKU PODÍLEL A VOJÁKŮM ARMÁDY ČESKÉ REPUBLIKY ZA JEJICH SLUŽBU!
Fotogalerie z křestu Václav Šolta v kolínském Deníku.cz
Požehnání a modlitba kaplana 42. mechanizovaného praporu "Svatováclavského" Tábor
DRAŽBA PRO VOJENSKÝ FOND SOLIDARITY KE DNI 11.11.2024 UKONČENA!!!
EDIT: Dražba byla ukončena ve tradičním stylu, tedy ke Dni válečných veteránů. Děkujeme panu Davidovi J., válečnému veteránovi z Kosova a Afghánistánu, který neváhal vydat ze svých úspor krásných 34.000,-Kč a přispěl tak Vojenskému fondu solidarity na péči o válečné veterány. Prostě BOREC! DĚKUJEME, DAVIDE!
----------------------------------------------------------------------------------------------
Možná jste si všimli, že se poslední dobou v příspěvcích Knihovny Martina Marcina, z.s. na FB objevuje jedna speciální kniha. Má název Zahraniční operace Armády České republiky v obrazech. Je plná skvělých fotografií a možná se na nich dokonce poznáte. Když říkáme, že je speciální, tak opravdu myslíme speciální. Kniha má totiž jedno velké poslání a tím je přinést nějakou tu korunku pro Vojenský fond solidarity.
A aby byla ještě více originální a zajímavá, podepisují se nám do ní váleční veteráni, kteří se za posledních 30 let těchto operací účastnili. Už teď jsme napočítali přes 80 podpisů a na dalších stále pracujeme. To nám ovšem nestačí a tak jsme požádaly borce ze společnosti Mikov a Army shop Armed.cz o spolupráci. Tím nám vznikl úžasný a zajímavý balíček, který bude moci v průběhu září vydražit nějaký nadšenec a srdcař, ale to je zatím ještě přísně tajné. Se vším nám pomáhají fajn specialisté z DOBROBOT.CZ.
Ale nejprve bychom chtěly, my děvčata z Knihovny Martina Marcina, Vás válečné veterány požádat, abyste nám pomohli knihu dopodepsat. Zařadíte se tak mezi naše kluky a děvčata z Tábora, Žatce, příslušníky zahraničních operací z bývalé Jugoslávie, z operace Pouštní bouře, Afghánistánu atd...
Jak vidíte, nechybí podpisy takových borců, jakými jsou brigádní generál Jiří Líbal, nrtm. Vladimír Chyba, VV Kája Pajkrt, Fanda Němec, dále VV z deseti zahraničních operací Vojta Nožička a spousty dalších skvělých chlapů a děvčat v uniformě.
Od příštího týdne se bude kniha pohybovat v oblasti Moravy. Nepropásněte příležitost udělat někomu radost a přispět na dobrou věc.
PS: nezapomeňte přitom udělat i nějakou pěknou fotečku a poslat nám ji k podpoře aukce.
V případě zájmu nás kontaktujte na email knihovnamartinamarcina@gmail.com.
ÚSPĚCH PÍSNĚ S HRDOSTÍ NA RUKÁVU NEJEN V ČESKÉM ROZHLASE
Tak už známe výsledky letošního ročníku Česká Dvanáctka. Naše písnička S HRDOSTÍ NA RUKÁVU se umístila na krásném čtvrtém místě s počtem 192 bodů! Byla mám přiznána cena Zlatá dvanáctka. Získali jsme dosud osm prvních a osm druhých míst během 16 týdnů. Na to, že jsme byli nasazeni teprve v září, je to z téměř 160 skladeb, uvedených v hitparádě v roce 2024, OBROVSKÝ úspěch! A je to především VÁŠ úspěch! Vás, našich podporovatelů a hlasujícících! Nemluvě o 8200 poctivých shlédnutí videoklipu na YouTube. Obrovským úspěchem je i rozhovor a uvedení klipu na Šlágr TV, kde se písnička již stala součástí playlistu. Za tým všech borců z #shrdostínarukávu děkuji za vaši přízeň, za minulé i budoucí hlasy v hitparádě #Českádvanáctka a za neskutečnou podporu, které se nám od vás dostává. Děkuji, že pomáháte nést poselství textu k široké veřejnosti.
Přejeme vám šťastné vykročení do roku 2025, hodně štěstí, zdraví, pohody a lásky. Věřte, že i v novém roce JEDEME DÁL v hitparádě a pokoušíme se o Platinovou Dvanáctku!!!
ZAPOJILI JSME SE DO PROJEKTU GIVT.CZ
Nepřehlédněte! Nakupujete na internetu? Můžete nás pravidelně podporovat svými nákupy přes Givt, který spolupracuje s více než 2 000 nejznámějšími e-shopy. Stačí před každým nákupem navštívit www.givt.cz nebo si do prohlížeče přidat jejich šikovného Pomocníka a část peněz z vašich nákupů půjde na podporu naší organizace. Vy přitom nezaplatíte nic navíc! Pomocníka získáte zde: https://givt.cz/aplikace. Děkujeme, že na nás myslíte
STALI JSME SE PATRONEM STROMU V PROJEKTU ALEJ ČESKOSLOVENSKÝCH PARAŠUTISTŮ
Dne 12.4.2025 proběhne třetí etapa výsadby stromů v Aleji československých parašutistů. V tento den také bude Alej slavnostně odhalena za účasti vojáků, válečných veteránů, starostů obcí a měst a široké veřejnosti. Dostalo se nám té cti stát se patronem lípy věnované rtn. Bohuslavu Koubovi, npor. in. memoriam, veliteli operace BIOSCOP.
Bohuslav Kouba se narodil 7. července 1911 v Újezdu u Kladna. Pocházel z dělnické rodiny, jeho otec Josef byl hutníkem, matka Anna rozená Štěpánková byla v domácnosti. Měl dva bratry. Po měšťanské škole začal studovat Státní průmyslovou školu na Kladně, kterou však opustil po 1. ročníku. Až do nástupu vojenské prezenční služby 1. 10. 1932 byl bez zaměstnání. Zařazen byl k p. pl. 5 T. G. Masaryka v Praze, kde absolvoval poddůstojnickou školu a byl povýšen do hodnosti svobodníka (1. 3. 1933). Po návratu do civilního života pracoval od dubna 1934 u kladenské firmy Brucior jako obchodní zástupce, později přešel ve funkci technika k Pražské železářské společnosti. V době zářijové mobilizace 1938 byl na vojenském cvičení, od léta 1939 přijal zaměstnání technika v ocelárnách v Essenu.
Při dovolené na jaře 1940 přešel 9. 5. slovenské hranice a přes Budapešť, Bělehrad a Bejrút se dostal do Francie, kde byl 2. 6. 1940 v hodnosti desátníka přijat do čs. vojska a zařazen ke 4. rotě pěšího pluku 2. Při ústupových bojích ve Francii se projevil jako energický a schopný velitel.
V polovině července přijel lodí Rod al Farag do Británie, kde se stal příslušníkem 1. roty pěšího praporu 2. Již v lednu 1941 byl vybrán do výcviku pro zvláštní úkoly a jmenován velitelem skupiny BIOSCOP, jejímiž členy byli četař aspirant Josef Bublík a desátník Zapletal, kterého nahradil od dubna četař Jan Hrubý. V březnu byl povýšen na četaře a k 28. 10. 1941 na rotného.
Od srpna téhož roku prodělal základní sabotážní kurs na STS 26, v září paravýcvik na STS 51 a následně kurs průmyslové sabotáže na STS 17. V listopadu 1941 byl přidělen na čs. výcvikovou stanici STS 2 v Bellasis. Do akce byl vyslán s falešnými doklady na jméno Karel Táborský 27. 4. 1942.
Úkolem skupiny BIOSCOP bylo provádět destrukce na železničních tratích v okolí Vlárského průsmyku a pokus o sabotáž ve vsetínské Zbrojovce. Dne 28. 4. krátce po půlnoci byla skupina vysazena poblíž Požárů na Křivoklátsku, kde ukryla kontejner s destrukčním materiálem, zamířila do Slaného a rozdělila se. Kouba, který se při seskoku lehce zranil na noze, odjel do Prahy, kde navázal styk s npor. Adolfem Opálkou a dalšími parašutisty. Pokus o vyzvednutí materiálu zanechaného u Požárů skončil neúspěchem. Vydal se hledat pomoc do Kutné Hory u spojky rotného Mikše na četnické stanici, kde však byl zatčen a před příjezdem gestapa požil jed. Tělo bylo pochováno v hromadném hrobě v Praze-Ďáblicích.
Posmrtně byl vyznamenán a několikrát povýšen, naposledy 17. 7. 1948 na nadporučíka pěchoty v záloze in memoriam s účinností od 1. 4. 1942. Obdržel také vyznamenání: 2 × Československý válečný kříž 1939 (28. 10. 1940, 20. 10. 1945) a Československou vojenskou pamětní medaile se štítkem F–VB (7. 3. 1944).
Převzato z publikace Vojenské osobnosti československého odboje; sestavil kolektiv autorů
PÍSEŇ PRO VÁLEČNÉ VETRÁNY ZÍSKALA OCENĚNÍ ČESKÉHO ROZHLASU
V pátek 21.3.2025 převzali zástupci spolku VETERANS - Váleční veteráni České republiky, z.s., Knihovny Martina Marcina, z.s., autorka textu Martina Marie Horová a zpěvák a hudební skladatel Josef IX., váleční veteráni Tomáš Sláma a František Vlach z rukou moderátora hitparády Česká Dvanácka Martina Hrdinky ocenění pro píseň S HRDOSTÍ NA RUKÁVU, Zlatou Českou Dvanáctku. Píseň je věnována válečným veteránům a vojákům Armády České republiky. Především však těm, kteří položili za službu vlasti svůj život. Originální text vznikl v reakci na událost ze dne 5.8.2018, kdy po útoku sebevražedného atentátníka na základně Bagram v Afghánistánu přišli o život tři čeští vojáci Patrik Štěpánek, Kamil Beneš a Martin Marcin. Památku těchto tří vojáků ze 42. mechanizovaného praporu „Svatováclavského“ Tábor uctili návštěvníci akce, která se konala v kavárně Českého rozhlasu Radio Café, minutou ticha.
Text nazpívali Martin Motýl a Josef IX. Skladba po uvedení v hitparádě doslova vyletěla z novinky na první místo. Udržela se dvacet jedna týdnů a za tu dobu získala osm prvních a dvanáct druhých míst. K tomuto úspěchu dopomohla svým hlasováním vojenská komunita, příbuzní, přátelé i široká veřejnost, která si k písni našla svoji cestu, což dokazuje již více než deset tisíc zhlédnutí na kanále Youtube od zvřejnění videoklipu 2. srpna 2024. Během svého působení v České Dvanáctce na ČR2 píseň porazila 71 skladeb a to i interpretů zvučných jmen, např. Lucii Bílou, Michala Davida, Monkey Bussines nebo Support Lesbiens.
Předání stříbrného mikrofonku zdobeného českými granáty byli přítomni pozůstalí Martina Marcina, Jiřího „Regi“ Schamse, zástupci Odboru péče pro válečné veterány Ministerstva obrany, váleční veteráni, členové Aktivních záloh a další vzácní hosté. Na závěr Josef IX. zazpíval několik svých hitů, včetně novinky Česká země. Slavnostní předání ocenění uvedl moderátor a hudební producent Vladislav Slezák.
Nutno říci, že skladba S HRDOSTÍ NA RUKÁVU spojila svým posláním české vojáky, válečné veterány, jejich rodiny a právě českou veřejnost, které není lhostejný osud našich Českých lvů na zahraničních operacích, též problémy, se kterými se po jejich absolvování potýkají. Snad se daří, i díky obsahu písně, přesvědčit naše občany, že český voják není placený žoldák. Vojenskou přísahou se zavázal položit za občany České republiky svůj život a zaslouží si naše poděkování.
Tým S HRDOSTÍ NA RUKÁVU děkuje všem posluchačům, přátelům, rodinám a především vojenské komunitě za zaslané hlasy a podporu, které se písni dostalo.
S HRDOSTÍ V SRDCI!
© 2025 Knihovna Martina Marcina, z.s. Všechna práva vyhrazena.